راه اندازی سامانه ضد موشک کروز

راه اندازی سامانه ضد موشک کروز
فرمانده منطقه پدافند شمال شرق کشور گفت: تمام تحرکات دشمن بویژه در پایگاه شیندند و هرات توسط منطقه پدافند هوایی شمال شرق رصد می‌شود.
به گزارش ایسنا، امیر عبدالله رشادی در نشست خبری که به مناسبت دهم شهریور ـ روز پدافند هوایی ـ برگزار شد، با تبریک این روز اظهار کرد: پایگاه‌های نیروهای اشغالگر و فرامنطقه‌ای در افغانستان به صورت شبانه‌روزی توسط نیروهای منطقه پدافند هوایی شمال شرق در حال رصد بوده و کوچکترین تحرکی ثبت و ضبط می‌شود.

وی با اعلام این خبر که "تا امروز به لطف خدا هیچ تجاوز مرزی از سمت شرق کشور در رادارها ثبت نشده است"، اعلام کرد: قرارگاه منطقه پدافند شمال شرق کشور در زمان صلح و جنگ به طور 24 ساعته در آمادگی کامل است.

رشادی با بیان اینکه "سامانه‌های راداری پدافندی ارتش حتی تا عمق استراتژیک کشورهای همسایه را رصد می‌کند"، ادامه داد: از نقطه صفر مرزی تا عمق سرزمینی ایران اسلامی با استفاده از سیستم‌های راداری در دید چشمان تیزبین نیروهای جان برکف پدافند هوایی قرار دارد.

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال شرق کشور در پاسخ به این پرسش که "در صورت بروز حمله متجاوزان آمریکای به خاک ایران اسلامی پاسخ پدافند هوایی چگونه خواهد بود؟" تاکید کرد: در صورت بروز این اشتباه توسط نیروهای آمریکایی و فرامنطقه‌ای در تجاوز به جمهوری اسلامی ایران، پاسخ بسیار پشیمان‌کننده‌ای را از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی دریافت خواهند کرد.

وی همچنین در مورد سیستم‌های راداری و سامانه‌های پدافندی گفت: قبل از انقلاب در زمان رژیم ستم‌شاهی منطقه شرق متاسفانه سامانه راداری نداشت و تمام سیستم‌های راداری در غرب و شمال مستقر بودند اما بعد از انقلاب و با پیروزی جمهوری اسلامی ایران امنیت شرق کشور در دستور کار قرار گرفت و از سرخس تا چابهار سیستم‌های راداری و سامانه‌های موشکی مستقر شده‌اند. با اراده‌ای که جوانان ایران اسلامی داشتند، بسیاری از رادارهای برد کوتاه و متوسط و بلند ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رشادی یکی از اهداف مهم پدافند کشور را مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی برشمرد و در این رابطه گفت: برای مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی که توسط این کشور در منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرند، رادارهای ویژه‌ای داریم که این اهداف را کشف کند و پس از آن در صورت لزوم، با موشک‌ منهدم خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه "پدافند براساس بازدارندگی عمل می‌کند"، تصریح کرد: ماموریت پدافند به چهار ماموریت اصلی کشف شناسایی، رهگیری و انهدام تقسیم می‌شود. شناسایی پروسه‌ای است که توسط دستگاه‌های راداری و با تعابل بین سپاه و ارتش صورت می‌گیرد و مرحله انهدام توسط هواپیمایی‌های شکاری و سامانه‌های موشکی انجام می‌شود.

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال شرق همچنین با انتقاد از درج نشدن دهم شهریور به نام روز پدافند هوایی در تقویم ملی اظهار کرد: متاسفانه با اینکه چهار سال از فعالیت و نامگذاری روز دهم شهریورماه به نام روز پدافند هوایی می‌گذرد اما تاکنون این روز در تقویم ملی ثبت نشده است.

رشادی در پایان، موشک‌های کروز را یکی از تهدیدات علیه جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: موشک‌های کروز در ارتفاع پست حرکت می‌کنند و با استفاده از تکنیک‌های ویژه‌ای که به دست جوانان ایرانی صورت پذیرفته است، توانسته‌ایم سامانه‌ای را راه‌اندازی کنیم که با استفاده از قدرت بالا بتواند صددرصد موشک‌های کروز در حمله احتمالی به ایران را در هوا منهدم کند.
/ 0 نظر / 7 بازدید