آیا مذاکره در شرایط تحریمی موفقیت‌آمیز است؟

تحلیل الجزیره از تناقض رفتار و گفتار آمریکا:
آیا مذاکره در شرایط تحریمی موفقیت‌آمیز است؟

خبرگزاری الجزیره در تحلیلی از شرایط اخیر تحریمی ایران و وضع تحریم‌های همه جانبه علیه کشور از سوی آمریکا از یک سو و دعوی آمریکا برای انجام مذاکرات مستشقیم با ایران، تلویحاً اشاره کرده که رفتار و گفتار آمریکا در برابر ایران به شدت متناقض است. این گزارش پرسشی معنادار را مطرح کرده است که آیا در اوضاع کنونی، انجام مذاکره مستقیم موفقیت‌آمیز خواهد بود؟

الجزیره در این مطلب با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب و اعمال تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران، سعی در نشان دادن تناقض فاحش در کارکرد و گفتار رهبران آمریکایی است.

الجزیره در تحلیل خود نوشته: تنها چند روز پس از آن که معاون رئیس جمهور آمریکا، جو بایدن اظهار کرد که کشورش برای مذاکره دوجانبه با ایران مشتاق و علاقه‌مند است، واشنگتن تحریم‌های جدید را علیه ایران وضع کرد.

تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران، منجر به آن شده که ارزش پول ملی ایران به شدت کاهش و نرخ بیکاری افزایش یابد و دسترسی به داروهای حساس و تجهیزات پزشکی دشوار شده و این اقلام کمیاب شوند.

اما به رغم تأثیر تحریم‌ها بر مردم در ایران، نظر سنجی اخیری که مؤسسه گالوپ از مردم داخلی ایران انجام داده است، نشان می‌دهد که ۶۳ درصد از افرادی که مورد تحقیق قرار گرفته‌اند خواهان آن هستند که کشورشان به برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد و تقریباً نیمی از این افراد، آمریکا را مسئول مستقیم تبعات سخت اقتصادی تحریم بر کشور می‌دانند.

در هفته‌ای که گذشت آیت‌الله خامنه‌ای در یک سخنرانی از آمریکا خواست، توضیح دهد که: درخواست مذاکره همزمان با تهدید و فشار چه معنی دارد؟

دولت اوباما در ماه‌های اخیر اقدام به وضع تحریم‌های سنگینی علیه مقامات، شرکت‌ها و نهادهای ایرانی کرده و این تحریم‌ها شامل شرکت‌های خارجی که در بخش نفت، کشتی رانی بیمه و مالیه با ایران همکاری کنند نیز می‌شود که مورد اخیر به شدت قدرت تجاری ایران را کاهش داده است. آمریکا حتی فرا‌تر رفته و افرادی را که با بانک مرکزی ایران همکاری کنند، مورد مجازات و تحریم قرار می‌دهد.

روز چهارشنبه نیز در آخرین اقدام تحریمی آمریکا علیه ایران، قرار بر آن شده است که هر کشور خارجی که نفت از ایران خریداری می‌کند، امکان بازپرداخت پول نفت ایران را به هر ترتیب نداشته باشد. در عوض این پول می‌تواند در یک بانک محل در‌‌ همان کشور سپرده گذاری شده و ایران برای خرید کالا‌ها از آن کشور از‌‌ همان پول استفاده کند؛ شیوه‌ای که دقیقاً معادل با تها‌تر نفت با کالاست.

بر اثر این تحریم‌ها و کاهش درآمد نفتی، ریال ایران بیش از نیمی از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده و نرخ تورم در این کشور بر اساس اعلام بانک مرکزی به بیش از ۲۷ درصد رسیده است.

این در حالی است که حوزه‌های بسیار مهم‌تری وجود دارد که آمریکا می‌تواند در آن‌ها با ایران وارد تعامل شود. ایران نقش مهمی در موافقت‌نامه‌های بین‌المللی آینده برای افغانستان خواهد داشت، زیرا دو کشور مرزهای طولانی با یکدیگر داشته و از توان تجارت بالایی برخوردارند.

برخی بر این باورند که مسأله فلسطین ارتباطی تنگاتنگ با دیگر موضوعات مطرح در خاورمیانه از جمله ایران دارد. ایشان بر این باورند که برای ایجاد یک دولت مستقل فلسطینی تعامل و دخالت دادن ایران از اهمیت اساسی برخوردار است. همچنین انکار و نادیده گرفتن نقش ایران در منطقه، می‌تواند هر راهکار جهانی برای بحران سوریه را با بن بست روبه‌رو کند.

[سردار] رحیم صفوی آمریکا را متهم به آن کرده که در صدد است با سیاست‌هایش در سوریه، ایران را تضعیف کند. وی گفته: در مسائل منطقه‌ای، آمریکا نمی‌خواهد ایران قدرت اول منطقه باشد؛ اما ثبات سیاسی ایران در منطقه بسیار قوی است و مسلماً قدرت فائقه در منطقه است و مهمترین رکن این قدرت ملت ایران هستند.

«نیکولاس برنز»، یکی از مقامات سابق دولتی آمریکا که به اجرای تحریم‌ها در دوران بوش علیه ایران کمک کرد، این هفته در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز گفت: حتی اگر تحریم‌های آمریکا علیه ایران تا کنون پاسخگو نبوده، آمریکا باید صبور باشد و بر انجام مذاکرات مستقیم در سطوح عالی سیاسی تأکید کند. در پایان هم اوباما و هم نتانیاهو باید تهدید به زور و جنگ را برای ایران بیشتر قابل اعتنا کنند. این امر همزمان با تحریم اقتصادی تنها راه مجاب کردن ایران برای انجام مذاکرات صلح دوستانه است.

با این تفاسیر، آیا مذاکرات مستقیم در حالی که تحریم‌ها بر قرار است و «همه گزینه‌ها روی میز است» موفقیت آمری خواهد بود؟
/ 0 نظر / 10 بازدید