جزئیات طرح حمله به مراکز مهم سوریه

جزئیات طرح حمله به مراکز مهم سوریه
پایگاه خبری الحقیقه جزئیات طرح حمله به 35 مرکز نظامی و راهبردی ارتش سوریه را منتشر کرد.

به گزارش شبکه العالم، برهان غلیون رئیس وقت گروه موسوم به شورای ملی سوریه در آغاز ماه دسامبر سال 2011  میلادی در جریان نشست با هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا طرحی نظامی را به وی ارایه کرد که حاوی درخواست برای حمله به 35 مرکز نظامی و امنیتی اصلی سوریه به همراه برخی مراکز نظامی فرعی در شهر دمشق واطراف آن و استان های حمص، لاذقیه، حلب و طرطوس بود تا به اصطلاح "انقلابیون سوری بتوانند نظام سوریه را سرنگون و از تشکیل یک کشور علوی در صورت فرارش از دمشق جلوگیری کنند".

این طرح نظامی با مشارکت جمعیت اسرائیلی - انگلیسی "هنری جکسون" تدوین شد که مقر آن در لندن است و مدیریت آن را روبین شفرد روزنامه نگار اسرائیلی - انگلیسی برعهده دارد و زیر نظر جیمز وولسلی رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و ریچارد دیرلف رئیس اسبق سازمان اطلاعاتی انگلیس فعالیت می کند.

روبین شفرد یکی از دوستان نزدیک برهان غلیون و بسمه قضمانی است و پایگاه الحقیقه در آن زمان این طرح را منتشر کرد؛ طرحی که یک منبع رسمی آمریکایی در گفتگو با روزنامه کویتی الرای در واشنگتن بعدا آن را تایید کرد.

این طرح شامل حمله به انبارهای سلاح راهبردی در کوهستان منطقه القلمون و منطقه واقع در شمال پایگاه هوایی الضمیر، مقرهای گارد ریاست جمهوری و لشکر چهارم در منطقه جبل قاسیون و غرب دمشق است (که اسرائیل اوایل سال جاری آنها را با موشک ها و کلاهک های حاوی اورانیوم ضعیف شده هدف قرار داد).

اهداف این طرح همچنین حاوی حمله به مقرهای فرماندهی لشکر یکم و هفتم جنوب دمشق است تا راه به روی افراد مسلح در درعا باز شود.

از دیگر اهداف حمله، چهار ایستگاه شناسایی هوایی است که در تل الحاره در جنوب دمشق، شنشار در جنوب حمص، برج اسلام در شمال لاذقیه، مرج السلطان در شرق دمشق و النعیمه در شرق درعا قرار دارد و این دو ایستگاه آخر در سال جاری و سال گذشته توسط گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه ویران شد.

این طرح همچنین در برگیرنده حمله به کارخانه های وزارت دفاع در حماه، حمص و حلب است (که گمان می رود حزب الله را به موشک مجهز می کند و سلاح های راهبردی غیرکلاسیک برای ارتش سوریه تولید می کند).

حمله به بخش مدیریت جنگ الکترونیک و ایستگاه های وابسته به آن در دمشق و اطراف آن و مقر مدیریت جنگ شیمیایی از دیگر اهداف تعیین شده در این طرح است.

این اهداف در حالی تعریف شده است که به نظر می رسد هدف از همه اخبار منتشر شده، یک جنگ روانی تمام عیار است و هر گونه حمله نظامی احتمالی می تواند همه منطقه خاورمیانه را وارد یک بحران عمیق و غیرقابل بازگشت کند.
 روزنامه دیلی میل انگلیس در گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نقشه ای از بانک اهداف غربی‌ها در حمله احتمالی به سوریه را منتشر کرده است.

این روزنامه نوشت که آمریکا و انگلیس آماده حمله نظامی به سوریه در نزدیک‌ترین زمان ممکن هستند و این نقشه تعدادی از اهداف احتمالی حمله این کشورها به سوریه را منتشر کرده است.

این روزنامه تأکید کرد که بر اساس سناریویی که فرماندهان ارتش آمریکا و انگلیس برای این حمله در نظر گرفته‌اند، آنها وارد عملیات محدود از طریق سلاح‌های کنترل از راه دور می‌شوند، این عملیات تنها برای از کار انداختن عوامل قدرت بشار اسد در راستای استفاده از سلاح‌های شیمیایی خواهد بود و حمله به مراکز ارتش سوریه از جمله اهداف این حمله خواهد بود.

بر اساس این گزارش این حملات هوایی را هواپیماهای بدون سرنشین انجام می‌دهند. بر اساس این طرح بانک اهداف مشخصی در این زمینه منتشر شده است.

این گزارش به نقل از کارشناسان نظامی می‌نویسد که این حمله نظامی کوتاه مدت خواهد بود و 24 ساعت تا 48 ساعت بیشتر طول نخواهد کشید و در جریان آن مراکز هواداران اسد هدف قرار خواهند گرفت، ‌به ادعای این منابع سامانه دفاع هوایی سوریه و تونل‌های مورد استفاده رهبران سوریه و تخریب ساختمان‌های دولتی و وسایل ارتباطاتی و موشک‌های ضد هوایی دولت بشار اسد از جمله این اهداف است.
 
نیروی هوای سوریه از دیگر اهداف این حملات است. این منابع پیش‌بینی‌کردن حمله به سوریه از داخل کشتی‌های جنگی آمریکا یا از کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام شود و ممکن است برخی جنگنده‌های موجود در یک کشور عربی همسایه [اردن] نیز در این حمله مورد استفاده قرار گیرد.نشریه فارین‌پالیسی نیز نقشه مشابهی را در این مورد منتشر و اعلام کرده که آمریکا اگر بخواهد به درگیری‌های سوریه پایان دهد، این موضوع به ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه نیاز دارد، این نشریه احتمال طولانی‌شدن درگیری‌های غرب با دولت سوریه را بعید ندانست.
 
این در حالی است که برخی کارشناسان منطقه‌ای انتشار این نقشه‌ها را در راستای جنگ روانی غرب علیه سوریه می‌دانند و معتقدند با توجه به سابقه جنگ‌های آمریکا در آغاز غافلگیرکننده حملات، انتشار این نقشه‌ها می‌تواند دلیلی بر عدم جدیت واشنگتن در انجام این حمله باشد.
/ 0 نظر / 17 بازدید