تنگه هرمز اهرم قدرت ایران است

تنگه هرمز اهرم قدرت ایران است
به گزارش  فارس، روزنامه فایننشال تایمز، در گزارشی به قلم «خاویر بلاس»، بار دیگر بر اهمیت تنگه هرمز به عنوان محل عبور ۳۵ درصد از نفت دریایی جهان تاکید کرد.

این گزارش با اشاره به انفجار یک نفتکش در سال ۲۰۱۰ با نام «ام استار»، در تنگه هرمز، تصریح کرده است که از سال ۲۰۱۰ تاکنون بر نگرانی‌ها در خصوص امنیت تنگه هرمز افزوده شده است.

بر اساس گزارش فوق، با وجود انجام پروژ‌هایی از سوی برخی کشورهای عربی برای کاستن از اهمیت تنگه هرمز، بخش عموده تجارت نفت همچنان از طریق دریا و تنگه هرمز انجام خواهد شد. کویت، قطر، بحرین و ایران هیچ راهی جز تنگه هرمز برای صادرات نفت خود ندارند.

ممکن نیست که بتوان اهمیت تنگه هرمز را ناچیز انگاشت. «سایروس ونس»، وزیر امور اسبق آمریکا یک‌بار از تنگه هرمز به مثابه «رگ گردن» اقتصاد جهانی نام برده بود.

بر اساس این گزارش، فشردن این رگ حیاتی می‌تواند قیمت نفت و گاز طبیعی را چنان بالا ببرد که رشد اقتصاد در سطح جهانی به خطر بیفتد. «دیوید گلدوین»، یک مشاور مستقر در واشنگتن و یکی از دیپلنات‌های ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در حوزه نفت می‌گوید که تنگه مزبور برای برنامه‌ریزان انرژی و نظامی به سرتیتر خطرات تبدیل شده و یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌پذیری‌های ذخایر انرژی در جهان است.

سال گذشته ۱۷ میلیون بشکه نفت تولید شده در امارات، قطر، بحرین، عربستان سعودی، کویت، عراق و ایران از این تنگه عبور کرده است.

این گزارش همچنین به این نکته مهم اشاره می‌کند که تنگه هرمز به نیروهای نظامی ایران یک اهرم برتری بخشیده است. همان‌گونه که سردار علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفته است، در صورت درگرفتن جنگ، طبیعی است که تنگه هرمز و بازار انرژی با مشکلاتی مواجه شوند.

نویسنده گزارش مدعی است که تا چندی پیش تجار نفت تهدیدات ایران در خصوص تنگه هرمز را چندان جدی نمی‌گرفتند و آن را حربه‌ای برای پیشگیری از حمله احتمالی اسرائیل و آمریکا می‌دانستند اما پس از آنکه وضعیت مالی ایران با مشکل مواجه شد، اکنون سیاست‌گذاران در خصوص واکنش ایران نگران شده‌اند. ایران در گذشته ۲.۴ میلیون بشکه نفت در روز صادرات می‌کرد اما این گزارش مدعی شده که میزان صادرات ایران در ماه اوت به ۰.۸ میلیون بشکه رسیده است.

این گزارش بسیار مفصل است و ادعاهای متعددی در آن مطرح شده اما در مجموع نشان از این دارد که جهان از هرگونه تنش در تنگه هرمز در هراس است.

فایننشال تایمز، از سخنگویان نظام جهانی سرمایه‌داری و از سخنگویان معتبر آن محسوب می‌شود.
/ 0 نظر / 5 بازدید