تحرکات بین المللی گرگها برای حمله تجاوزکارانه به سوریه

 تحرکات بین المللی  گرگها برای حمله تجاوزکارانه به سوریه

 درخواست نخست وزیر از مجلس عوام برای برگزاری نشستی اضطراری

 خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی از درخواست نخست وزیر انگلیس از اعضای مجلس عوام آن کشور برای برگزاری نشستی برای بررسی نحوه پاسخگویی به حمله شیمایی مشکوک سوریه خبر داد.

به گزارش به نقل از یک سخنگوی دفتر دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس آورده است: کامرون از اعضای مجلس عوام که در مرخصی تابستانی بسر می برند خواست تا با برگزاری نشستی ویژه در باره نحوه پاسخ گویی لندن به موضوع انجام حمله شیمیایی در سوریه، بحث و بررسی کنند.
وی به رویترز گفت: این تصمیم یک اقدام دولتی خواهد بود تا اعضای مجلس در باره نحوه واکنش لندن به این حملات موشکی تصمیم و رای خود را صادر کنند.
براساس این گزارش، نمایندگان مجلس انگلیس قرار بود تا ۱۱ شهریور در تعطیلات تابستانی بسر برند.
یادآوری می شود سخنگوی کامرون پیش از این گفته بود که ارتش انگلیس طرح‌های نظامی برای حمله احتمالی به سوریه را آماده کرده است.
کشورهای غربی در چند روز اخیر جنگ روانی گسترد‌ه‌ای علیه دولت سوریه به راه انداخته‌اند و این کشور را تهدید به حمله نظامی می‌کنند.

مجوز شرکت در عملیات نظامی را از مجلس اخذ خواهیم کرد

ویبلند آرینچ معاون نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه گفت : در صورت لزوم مجوز شرکت در عملیات نظامی علیه سوریه را از مجلس ملی ترکیه اخذ خواهیم کرد. در گفت وگو با شبکه تلویزیونی خبرترک با اشاره به سخنان جان کری وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه باراک اوباما رییس جمهوری امریکا در مورد لزوم پرداخت تاوان استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه بسیار جدی است گفت : ترکیه در سوریه مداخله نظامی انجام نخواهد داد . در مساله سوریه تفاهم کامل اعضای شورای امنیت سازمان ملل متاسفانه حاصل نشده است.

 

وی با مثبت خواندن طرح موضوع دخالت نظامی از سوی آمریکا ، فرانسه و انگلیس در سوریه گفت: اگر یک مجوز جدید برای این مساله لازم باشد ما به عنوان حزب حاکم عدالت و توسعه سعی در تصویب این مساله در مجلس ملی ترکیه خواهیم کرد.
این مقام ترکیه با تاکید بر اینکه باید اتحاد برای مداخله نظامی در سوریه متشکل از ۲۰ تا ۲۵ کشور باشد، گفت: ترکیه در این اتحاد هم به عنوان وظیفه و هم در راستای اهداف انسانی جای خواهد گرفت ولی تصمیم نهایی در این مورد بر عهده مجلس ملی ترکیه است.
وی ادامه داد ، مجلس ترکیه مجوزی در این زمینه به دولت داده است ولی اگر یک مجوز جدید نیز مورد نیاز باشد ما سعی در اخذ این مجوز از مجلس خواهیم کرد.

  فرانسه در واکنش به حمله شیمیایی در سوریه  اقدام خواهد کرد

منبع دیپلماتیک فرانسه روز سه شنبه گفت: این کشور از مسئولیت های خود در واکنش به حمله شیمیایی در دمشق به دست نیروهای وفادار به بشار اسد رییس جمهوری سوریه شانه خالی نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، این منبع مدعی شد: کاربرد تسلیحات شیمیایی که از چند ماه پیش ادامه دارد و اکنون برای نخستین بار در سطح گسترده ای صورت گرفته، غیر قابل پذیرش است.
ادعای این منبع دیپلماتیک اندک زمانی پیش از سخنرانی فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه در کنفرانس سفیران در پاریس در باره سیاست خارجی بیان شد.
منبع مزبور مدعی شد : از دید فرانسه بدون هیچ شک و تردیدی نیروهای (دولتی) سوریه در حمله شیمیایی هفته گذشته دست داشته اند.
اظهارات این مقام فرانسوی در زمانی منتشر می شود که بازرسان سازمان ملل در سوریه از روز گذشته بررسی های خود را در ارتباط با طرف استفاده کننده از سلاح شیمیایی آغاز کرده و هنوز گزارشی در این ارتباط منتشر نکرده اند.

 نشست اضطراری ناتو

خبرگزاری دولتی ایتارتاس روسیه به نقل از یک مقام آگاه در ناتو اعلام کرد که این سازمان برگزاری یک نشست اضطراری در ارتباط با بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه را برنامه ریزی می کند.

به گزارش ایتارتاس، مقام ناتو که نامش فاش نشده است، اظهار داشت: نشست اضطراری ناتو برای این منظور بیست و نهم اوت (پنجشنبه این هفته) برگزار خواهد شد.
وی افزود: نشست اضطراری ناتو برای بررسی مساله سوریه کوتاه خواهد بود.
خبر برنامه ناتو برای برگزاری نشست اضطراری در حالی اعلام می شود که پیش از این آمریکا و انگلیس در راستای سیاست های زیاده خواهانه و مداخله جویانه خود در مسایل داخلی سوریه، حضور نظامی خود را در منطقه تقویت کرده اند.

/ 0 نظر / 13 بازدید