اسرائیل: نترسیدن ایران تقصیر آمریکاست!

اسرائیل: نترسیدن ایران تقصیر آمریکاست!

موشه یعالون، معاون نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، آمریکا را مقصر عدم تأثیر‌گذاری تهدیدهای خارجی بر ایران دانست.

 یعالون دیروز جمعه در مصاحبه‌ای رادیویی گفت: پیام‌های گوناگون و غیر واحدی که به ایران می‌رسد، باعث شده که این کشور، تهدیدات نظامی خارجی را جدی نگیرد و مواضع خود را تغییر ندهد.

وی اظهار داشت: «ما با دیگران و از جمله دوستانمان در آمریکا ـ که آنها را در بی‌اعتبار شدن تهدیدات علیه ایران شریک می‌دانیم ـ تبادل نظر داریم».

وی در بخشی دیگر از سخنان خود، ناخواسته به شکست تحریم‌ها در تغییر رفتار ایران نیز اعتراف کرده و با اشاره و انتقاد از موافقت آمریکا با خرید نفت توسط کشورهای دوست خود از ایران گفته است: حلقه تحریم‌ها علیه ایران، شکاف‌های فراوانی دارد.

این اظهارات مقام صهیونیستی، پس از آنی رسانه‌ای شد که در جدی‌ترین اظهارنظر مقامات آمریکایی برای دور کردن خود از ادعاهای جنگ با ایران، ژنرال«مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، صریحا گفتت که نمی‌خواهد در درگیری با ایران وارد شود.

بنا به ادعای رسانه‌های اسرائیلی، ژنرال دمپسی در هفته‌های اخیر، سه بار یادآوری کرده است که حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران، تنها می‌تواند در برنامه‌های ایران تأخیر اندازد و نمی‌تواند این برنامه را از بین ببرد؛ اما این بار، وی در اظهارنظری صریح‌تر تمایل نداشتنش به درگیر شدن با ایران را ابراز داشته است.


آنچه شنیدن مواضع صریح طرف آمریکایی را برای اسرائیلی‌ها سخت‌تر کرده، همزمانی سخنان ارشد‌ترین نظامی آمریکایی با انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در آن آمده است، ایران در سه ماهه اخیر، حجم اورانیوم 20 درصد غنی شده خود را با بیش از ۳۰ درصد افزایش از ۱۴۵ به نزدیک ۱۹۰ کیلوگرم رسانده است.

این خبر از آن جهت ادامه دارد که نزدیک سه هفته پیش، منابع اسرائیلی با استناد به اخبار مربوط به افزایش توانایی ایران در غنی‌سازی 20 درصدی اعلام کرده بودند، با روند موجود، ایران در آغاز ماه اکتبر (نزدیک یک ماه دیگر)، ۲۵۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد خواهد داشت که برای ساخت بمب اتمی کافی است و تا آغاز سال ۲۰۱۳ نیز ایران اورانیوم کافی برای ساخت دو تا چهار بمب را خواهد داشت.
/ 0 نظر / 7 بازدید