شانس اندک رژیم اسرائیل برای حمله به ایران

شانس اندک رژیم اسرائیل برای حمله به ایران
 در حالی ‌که به تازگی مواضع مخالف مقامات ارشد اسرائیلی درباره حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران شدت گرفته، روز گذشته، یکی از اعضای کابینه دولت اسرائیل اعلام کرده است که شانس اسرائیل برای اقدام به گزینه نظامی در برابر ایران، هر روز به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.
 یکی از مقامات ارشد کابینه رژیم اسرائیل در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی این رژیم اعلام کرد، شانس اسرائیل برای حمله قریب‌الوقوع به تأسیسات هسته‌ای ایران، هر روز به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

بنا بر این گزارش، این عضو کابینه ـ که هویت و نام وی آشکار نشده است ـ با اشاره به این موضوع اظهار کرده است که تلاش‌های جهانی درباره منزوی کردن ایران، شانس اسرائیل برای حمله نظامی یک‌جانبه به ایران را کاهش داده است. وی مستقیم به قطع ارتباط دیپلماتیک کانادا با ایران در این باره اشاره کرده است.

وی گفته است که در پیش گرفتن گزینه نظامی از سوی اسرائیل، یک حرکت و اقدام شدید است که از سوی ایالات متحده، جامعه جهانی و اروپا و همچنین بخش اعظمی از افکار عمومی اسرائیل، مشروع تلقی نمی‌شود و به همین دلیل، حرکت در راستای اقدام به یک چنین امری بسیار دشوار است.

شبکه تلویزیونی اسرائیل گزارش داده است، موضع این عضو کابینه دولت اسرائیل، از سوی برخی مقامات ارشد دیگر اسرائیلی نیز عنوان شده و به ویژه تحت تأثیر فشارهای دولت‌های اروپایی برای جلوگیری از اسرائیل برای حمله نظامی به ایران است.

چندی پیش، مقامات ارشد در دولت‌های انگلیس، آلمان و فرانسه اعلام کردند که اقداماتی برای افزایش فشار اقتصادی و تحریم‌ها بر ایران انجام خواهند داد که به گزارش شبکه تلویزیونی اسرائیل، این امر بیش از همه برای مجاب ساختن اسرائیل برای دست بر داشتن از گزینه نظامی علیه ایران است.

عضو کابینه رژیم اسرائیل در مصاحبه خود با این شبکه تلویزیونی گفته است: اقدام به گزینه نظامی از سوی اسرائیل، تنها موجب ایجاد اخلال در تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران و جلوگیری از تأثیرگذاری آنها می‌شود.

این در حالی است که وزیر امور خارجه آلمان، دیروز در دیدار خود با مقامات اسرائیلی و شخص ایهود باراک، واقعیت مواضع دولت‌های اروپایی در قبال برنامه هسته‌ای کشورمان را اعلام کرده و گفته است: گزینه ایران هسته‌ای به هیچ وجه مطرح نیست و از تهران خواسته است که به مذاکرات اساسی در این زمینه پایبند باشد.

«وستروله» با اذعان به سیاست حمایت از اسرائیل گفته است: ما نگرانی‌های مشترکی با اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران داریم و یک ایران هسته‌ای، نه تنها تهدیدی برای اسرائیل، بلکه موجبی برای بی‌ثباتی در کل منطقه دانسته می‌شود.

گفتنی است، در هفته گذشته، گزارش‌هایی درباره دیدار قریب‌الوقوع بنیامین نتانیاهو و باراک اوباما منتشر شده که گفته می‌شد، قرار است در این دیدار، باراک اوباما مرزهای مورد نظر خود را درباره مواضع اسرائیل در قبال ایران اعلام کند تا از این راه، موجب صرف‌نظر کردن اسرائیل از اقدام به گزینه نظامی در قبال ایران شود.
/ 0 نظر / 7 بازدید