توافق کشورهای عربی و غربی برای حمله به سوریه

توافق کشورهای عربی و غربی برای حمله به سوریه
 
فضای تهدیدآمیز و پرتنش به وجود آمده پیرامون موضوع سوریه که از زمان انتشار خبر انجام حمله شیمیایی در این کشور تشدید شده بود، امروز به اوج خود رسید. در جدید‌ترین تحول در این زمینه، منابع خبری از نهایی شدن توافق کشورهای غربی و عربی برای انجام حمله نظامی به سوریه خبر می‌دهند.
شبکه خبری «پرس‌تی‌وی» در خبری فوری اعلام کرد، رهبران کشورهای غربی و عربی برای مداخله در سوریه به واسطه اتهامات استفاده از سلاح شیمیایی در این کشور‌ به «اجماع» رسیده‌اند. این در حالی است که پیش از این، اعلام می‌شد هنوز تصمیم‌ نهایی برای حمله به سوریه گرفته نشده است.

«جی کارنی»، سخنگوی کاخ سفید پیش از این اعلام کرده بود، درباره اینکه دولت سوریه مسئول انجام حمله شیمیایی اخیر بوده، تردید اندکی وجود دارد. با این حال، وی تأکید کرده بود، ‌باراک اوباما هنوز تصمیمی برای حمله به سوریه نگرفته است. در همین حال، برخی رسانه‌های اسرائیلی نیز مدعی شده بودند، تصمیم نهایی اوباما تا ۴۸ ساعت آینده گرفته خواهد شد.

افزون بر این، مقامات انگلیسی نیز در ۲۴ ساعت گذشته، لحن خود را نسبت به سوریه خصمانه‌تر کرده و از در نظر داشتن جدی گزینه نظامی در قبال سوریه سخن گفته بودند.
برخی اخبار حاکی از آن است که دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس اصرار زیادی برای استفاده از گزینه نظامی در سوریه دارد؛ اما در جدید‌ترین تحول، اعلام شد، هیأت تحقیق سازمان ملل برای بررسی موضوع استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه، برای دومین بار مأموریت خود را «به دلایل امنیتی» به تعویق انداخته است.

گفته می‌شود، پیشتر اعضای این هیأت در هنگام انجام مأموریت، آماج تیراندازی قرار گرفته‌اند.

به هر حال، مباحث پیرامون حمله نظامی غرب به سوریه، اکنون بیش از هر زمان دیگری جدی شده و به نظر می‌رسد، کشورهای غربی این بار به طور جدی در حال بررسی هزینه و فایده استفاده از گزینه نظامی در سوریه هستند.

این در حالی است که از روز گذشته تاکنون، برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، از جمله ایران، روسیه و ایتالیا، به شدت نسبت به پیامدهای اقدام نظامی علیه سوریه هشدار داده‌اند.
آماده باش ناوشکن‌های آمریکا در دریای مدیترانه
یک مسئول بلندپایه در وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد: چهار ناوشکن آمریکایی در دریای مدیترانه آماده اجرای هرگونه تصمیمی در چند ساعت آینده هستند.

یک مقام بلندپایه در وزارت دفاع آمریکا صبح امروز (سه‌شنبه) به شبکه خبری سی.ان.ان اعلام کرد: چهار ناوشکن وابسته به نیروی دریایی آمریکا در حال حاضر در دریای مدیترانه آماده اجرای هرگونه دستوری ظرف چند ساعت آینده هستند.

وی که خواست نامش فاش نشود، ادامه داد: در صورت نیاز ناوشکن‌ها می‌توانند ماموریت مربوط به سوریه را با حفظ امنیت اسرائیل آغاز کنند.

این مسئول آمریکایی تاکید کرد: ارتش آمریکا در حالت آماده باش است و به محض اینکه باراک اوباما، تصمیم حمله نظامی را اتخاذ کند عملیات آغاز خواهد شد.

وی افزود: اگر اوباما یکی از گزینه‌های نظامی را برگزیند بلافاصله این گزینه اجرایی می‌شود.

منبع مذکور در ادامه تاکید کرد: به منظور حفظ گزینه‌های پیش روی جدول زمانی مشخصی برای بازگشت ناوشکن‌های یو.اس.اس ماهان به آمریکا وجود ندارد.

این منبع گفت: براساس دستور فرمانده ناوگان ششم نیروهای دریایی آمریکا ناوشکن‌ها در دریای مدیترانه باقی می‌مانند تا زمانی که ناوشکن "یو.اس.اس رمیج" جایگزین این ناوشکن‌ها شود.

این اظهارات در حالی ایراد شد که مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نشست خود را با رهبران ستاد مشترک ارتش‌های کشورهای غربی و عربی در اردن در خصوص سوریه به پایان رساند.
ناو فرانسوی در نزدیکی ساحل سوریه پهلو گرفت
یکی از پایگاه‌های صهیونیستی اعلام کرد فرانسه به رغم مخالفت با اقدام نظامی در سوریه، ناوی به آب‌های این کشور فرستاده است.

پایگاه «دبکا»: ناو هواپیمابر فرانسوی «شارل دوگل» با هدف پیوستن به نیروی دریایی فرانسه در ساحل سوریه پهلو گرفت.

این در حالی است که فرانسه اعلام کرده بود که درباره همراهی در اقدام نظامی در سوریه تصمیمی در واکنش به حمله شیمیایی گرفته  نشده است و گزینه‌های دیگر همچنان روی میز هستند.

«لوران فابیوس» با اعلام این موضوع به رادیو اروپا گفته بود: «باید اقدام مناسبی صورت گیرد و در روزهای آینده در این مورد تصمیم‌گیری خواهد شد.»

«فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه نیز گفته بود که تمامی شواهد نشان می‌دهد که دولت «بشار اسد» در حمله شیمیایی اخیر دست داشته‌ است.

اولاند پیش از این نیز گفته بود که از سازمان ملل متحد خواهد خواست تا از منطقه‌ای که گفته می‌شود حملات در آن صورت می‌گیرد بازدید کنند.

آلمان نیز از پیگیری راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه حمایت کرده است.
/ 0 نظر / 12 بازدید