معامله اوباما و نتانیاهو بر سر ایران

«ساندی تایمز» فاش کرد:
معامله اوباما و نتانیاهو بر سر ایران
 
باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، ماه آینده برای نخستین بار در دوران ریاست جمهوری‌اش به سرزمین‌های اشغالی سفر می‌کند تا با مقامات رژیم صهیونیستی دیدار و گفت‌و‌گو کند. در این میان، گزارش یک روزنامه انگلیسی، حاکی از آن است که اوباما در این سفر، پیشنهاد معامله‌ای بر سر ایران را با نتانیاهو مطرح خواهد کرد.

روزنامه انگلیسی «ساندی تایمز» فاش کرده، هنگامی که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ماه آینده از سرزمین‌های اشغالی دیدار کند، به مقامات اسرائیلی پیشنهاد خواهد کرد در ازای توافقات بر سر موضوع فلسطین، فشار‌ها بر ایران افزایش یابد.

بنا بر گزارش این روزنامه، «یاکوف آمیدور» و «اسحاق مولچو»، دو تن از دستیاران نتانیاهو، هم‌اکنون به واشنگتن سفر کرده‌اند تا زمینه را برای رسیدن به این توافق میان آمریکا و رژیم صهیونیستی فراهم آورند.
 
بر پایه این توافق، مقامات رژیم صهیونیستی از اوباما خواهند خواست به منظور وادار کردن ایران به عقب‌نشینی از برنامه هسته‌ای خود، فشار‌ها را بر این کشور افزایش دهد و در مقابل، این رژیم خواهد پذیرفت که درباره مسائل مرز‌ها، امنیت و حتی آخرین وضعیت موضوعاتی از قبیل بیت المقدس و شهرک سازی‌ها با تشکیلات خودگران فلسطینی وارد گفت‌وگو شود.

در همین راستا، هفته گذشته، «یاکوف آمیدور»، مشاور امنیتی نتانیاهو گفت: ساخت شهرک‌ها، از نگاه بین‌المللی مسأله‌ساز است.

برخی تحلیلگران این اظهارنظر را به منزله نشانه‌ای از تغییر تفکر رژیم صهیونیستی در آغاز دوره جدید دولت نتانیاهو و در آستانه سفر اوباما ارزیابی کردند؛ افزون بر این، هفته گذشته، «دنی آیالون»، معاون وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، در رابطه با سفر اوباما گفت که به باور وی، اوباما در بیت‌المقدس با محمود عباس، نتانیاهو و احتمالاً ملک عبدالله، پادشاه اردن دیدار خواهد کرد.

روزنامه ساندی تایمز همچنین گزارش داده، مقامات کاخ سفید نیز هم اکنون به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده و در تلاشند تا حمایت ترکیه و اردن از آنچه «تلاش برای باثبات کردن منطقه» می‌خوانند را جلب نمایند.

به هر حال، این گزارش در حالی منتشر می‌شود که از زمان انتخاب دوباره اوباما به ریاست جمهوری آمریکا، انتظار می‌رفت که وی تحرکی جدید را درباره موضوع مذاکرات فلسطین و رژیم صهیونیستی انجام دهد؛ اما استفاده از برگ ایران برای جلب نظر مقامات اسرائیلی، موضوعی کم و بیش جدیدی به شمار می‌رود.

اما از سوی دیگر، این گزارش در صورت درست بودن، نشان می‌دهد که دولت اوباما هیچ گونه قصد واقعی برای پایان دادن به مناقشات پدید آمده بر سر برنامه هسته‌ای ایران ندارد و از این موضع صرفاً به عنوان ابزاری برای امتیازگیری در موضوعات دیگر سیاست خارجی خود بهره می‌‌گیرد.
/ 0 نظر / 12 بازدید