آمریکا آماده حمله نظامی به سوریه است

 آمریکا آماده حمله نظامی به سوریه است

 

هیگل از آمادگی نیروهای نظامی آمریکا برای حمله به سوریه خبر داد و گفت : ما آماده هستیم تا در صورتی که اوباما فرمان دهد، وارد عملیات نظامی با سوریه شویم.
وی تاکید کرد برای همین منظور نیروهای نظامی خود را در منطقه مستقر کرده ایم.
روز گذشته جی کارنر سخنگوی کاخ سفید گفت : برای ما تردید زیادی باقی نمانده است که دولت سوریه از سلاح های شیمیایی استفاده کرده است.
عملیات روانی آمریکا برای حمله به سوریه به بهانه استفاده از سلاح های شیمیایی در حالی است که هم اکنون گروه تحقیقاتی سازمان ملل به سرپرستی دکتر آکه سلستروم در سوریه مستقر و در حال بازرسی از منطقه ای که چهارشنبه گذشته مورد حمله شیمیایی قرار گرفته است، هستند.


گروه تحقیقاتی سازمان ملل هفته گذشته بعد از انجام تحقیقات در برخی از نقاط سوریه تاکید کرد که در این مناطق از سلاح های شیمیایی استفاده شده است.
دولت سوریه ماه گذشته با ارسال نامه ای به اعضای شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل گروههای مخالف سوری را به استفاده از سلاح های شیمیایی علیه مردم و نیروهای نظامی این کشور متهم کرد و خواستار اعزام گروه تحقیق این نهاد بین المللی به منظور کشف حقایق شد.
بان کی مون دبیرکل سازمان ملل ضمن موافقت با درخواست سوریه خواستار اعزام فوری گروه تحقیق به آن کشور شد.
نمایندگان آمریکا، فرانسه و انگلیس در شورای امنیت شروع به بهانه گیری کردند و خواستار بازرسی گروه تحقیق سازمان ملل از نقاط مختلف سوریه شد که این درخواست با مخالف دولت دمشق روبرو شد و همین مسئله باعث شد تا اعزام گروه تحقیق با یک وقفه سه هفته ای انجام شود.
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در گزارشی خطاب به اعضای شورای امنیت گفت دولت مسکو مستنداتی در دست دارد که نشان می دهد ، گروهای مخالف سوری از سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند.
برخی از کارشناسان سازمان ملل با رد ادعای دولت های آمریکا و برخی کشورهای غربی منبی بر اینکه دولت دمشق از سلاح های شیمیایی استفاده کرده است، می گویند، نمی شود دولت بشار اسد از سازمان ملل بخواهد در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی در کشورش تحقیق کند و از طرفی دیگر خود دست به استفاده از این سلاح های مرگبار بزند.
این کارشناسان شرایط امروز را با زمانی که آمریکا به بهانه وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق به آن کشور حمله کرد، مقایسه می کنند و بر این باورند ، اظهارات و برخی نشانه ها از آمادگی آمریکا و چند کشور غربی برای حمله به سوریه تداعی کننده قدامات و ماجراجویی های دولت بوش است که باراک اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۰۸ با حمله به آن سیاست ها توانست آرای بسیاری از مخالفان جنگ در آمریکا را با خود همسو کند.
برخی از گروها مخالف جنگ و شخصیت های ذی نفوذ ضمن مخالفت با هرگونه ماجراجویی آمریکا در منطقه حساس و استراتژیک خاورمیانه، خواستار خویشتنداری دولت اوباما در قبال بحران سوریه و استفاده از روش های دپیلماتیک به جای حمله نظامی هستند.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به برخی اظهار نظرهای مقام غربی مبنی بر احتمال حمله نظامی به سوریه بشدت هشدار داد و گفت : این اقدام مسلما تبعات خطرناک و عواقب وخیمی را به دنبال خواهد داشت.
عراقچی افزود: دامنه عواقب حمله به سوریه به این کشور محدود نخواهد ماند و کل منطقه را دربرمی گیرد؛ منطقه ما به آرامش نیاز دارد تا راهکارهای سیاسی برای مشکلات کنونی را پیدا کند.
وی اظهارامیدواری کرد: عقلانیت کافی در بین رهبران آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی درباره هرگونه اقدامی علیه سوریه به وجود بیاید زیرا که شورای امنیت سازمان ملل تاکنون مجوزی را در این زمینه صادر نکرده است و بنایی نیز برای صدور این مجوز ندارد.

/ 0 نظر / 17 بازدید