مواضع مسئولان ایرانی درقبال حمله غرب به سوریه

مواضع مسئولان ایرانی درقبال حمله غرب به سوریه 

 

 

 

امریکاییها قطعاً همانند دخالت در عراق و افغانستان، ضرر خواهند کرد

رهبر انقلاب اسلامی درخصوص تحولات سوریه، تهدید و دخالت احتمالی امریکا را یک فاجعه برای منطقه خواندند و تأکید کردند: اگر چنین اقدامی انجام شود، امریکاییها قطعاً همانند دخالت در عراق و افغانستان، ضرر خواهند کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: دخالت قدرتهای فرامنطقه ای و خارجی در یک کشور، نتیجه ای جز آتش افروزی نخواهد داشت و نفرت ملتها از آنها را نیز افزایش خواهد داد.

ایشان تأکید کردند: این آتش افروزی همچون جرقه ای در انبار باروت است که ابعاد و پیامدهای آن نامشخص خواهد بود.

مردم منطقه آمادگی جنگ جدید ندارند
رئیس جمهور ضمن ابراز نگرانی از تحولات منطقه گفت: مردم جهان و به ویژه مردم منطقه خاورمیانه آمادگی پذیرش جنگ جدید را ندارند و هر گونه ماجراجویی در این منطقه خطرات جبران ناپذیری برای ثبات در منطقه و جهان به دنبال خواهد داشت و تنها به گسترش افراط و تروریزم در منطقه خواهد انجامید
حسن روحانی ضمن ابراز نگرانی از تحولات منطقه اظهار داشت: مردم جهان و به ویژه مردم منطقه خاورمیانه آمادگی پذیرش جنگ جدید را ندارند و هر گونه ماجراجویی در این منطقه خطرات جبران ناپذیری برای ثبات در منطقه و جهان به دنبال خواهد داشت و تنها به گسترش افراط و تروریزم در منطقه خواهد انجامید.

وی تهدید به استفاده از زور را مخل ثبات و امنیت و تعهدات بین المللی دانستند. رئیس جمهور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی بزرگ سلاح های شیمیایی، پیشتاز مبارزه با این سلاح های غیر انسانی در سطح جهانی است و هر گونه است استفاده از این سلاح ها را به شدت محکوم می کند.

روحانی ادامه داد: با توجه به مجموعه شرایط و اطلاعات موجود، به نظر می رسد گروهی با جنجال تبلیغاتی و سیاسی تلاش دارند که اذهان عمومی را از واقعیات میدانی پیرامون استفاده اخیر از سلاح های شیمیایی در سوریه منحرف کرده و زمینه را برای سوء استفاده از این اقدام وحشیانه به منظور تحمیل دیدگاه های خطرناک و کوتاه بینانه خود فراهم کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که باید مسئولان استفاده از سلاح شیمیایی بر اساس تحقیقات بی طرفانه و نه قضاوت شتاب زده و منفعت طلبانه مشخص شوند، افزود: سازمان ملل متحد می باید با توجه به واقعیات میدانی، نوع سلاح دست ساز استفاده شده و سابقه انتقال مواد شیمیایی به گروه های تکفیری از خارج سوریه، استفاده اخیر را بررسی کرده و نتایج را به صورت شفاف اعلام کند.

وی خاطر نشان کرد: هر گونه اقدامی باید با توجه به شرایط حساس منطقه و پایان یافتن هر چه سریع تر جنگ داخلی و جلوگیری از افراط در منطقه و در چارچوب مقررات بین المللی باشد.
باید نگران فرزند نامشروع صهیونیستی خود در منطقه باشید
 
علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس، با اشاره به تحرکات اخیر در سطح منطقه و در عرصه بین‌المللی در خصوص سوریه‌ گفت: بیش از دو سال است که غرب و برخی کشورهای منطقه پس از پیروزی‌های مسلمانان در انقلاب‌های اخیر به سراغ سوریه رفتند تا عقب‌افتادگی و از دست دادن منافع خود را با ضربه زدن به یکی از کانون‌های مقاومت در منطقه جبران کنند.

وی ادامه داد: در آغاز کار، تصور کودکانه‌ای داشتند که تا چند هفته حکومت سوریه را نابود می‌کنند. وقتی با مقاومت دولت سوریه روبه‌رو شدند، به اعزام تروریست‌ها و فرستادن سلاح و فشار سیاسی دست زدند تا با توأم شدن این دسیسه چند وجهی، دولت سوریه را به تسلیم وا‌دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ناکامی غرب‌، صهیونیست‌‌ها و ارتجاع منطقه در این مرحله، آنان را به مکر شیطانی دیگری وا‌داشت که سلاح شیمیایی به دست تروریست‌ها بدهند. ما از چند ماه پیش آگاهی شدیم که چند محموله سلاح شیمیایی از مرزهای یکی از کشورهای منطقه وارد سوریه شده ‌که چندی پیش یکباره ماجرایی سامان یافت و تبلیغات گسترده‌ای به راه افتاد و معلوم شد که مسأله استفاده از سلاح شیمیایی توسط تروریست‌ها انجام شده است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در ماجرای اخیر نیز همه شواهد و قرائن حکایت از داستان‌سرایی توطئه‌آمیز دارد که به هنگام حضور مأمورین سازمان ملل همزمان از سلاح شیمیایی استفاده شده و هنوز مأمورین سازمان ملل بررسی نکردند که ناقوس جنگ بلند شد و آمریکا و انگلس بدون مجوز شورای امنیت با همکاری برخی کشورهای منطقه و رژیم صهیونیستی سردمدار عملیات نظامی در سوریه شدند.

وی افزود: شاید شیرینی زودگذر آشفته‌سازی در مصر برای رژیم صهیونیستی و برخی سفلگان منطقه‌ای و غرب، فرصت اندیشه عاقلانه را از آنان گرفته و در فضای غبارآلود بر سرزمین مین‌گذاری شده گام می‌نهند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: گیریم که سوریه را بمباران کنید، کشوری که در این دو سال دچار تخریب‌های زیاد به دست عوامل تروریست‌ها شده، چندان ضربه نمی‌خورد که دیگران در مقابل سوریه آسیب می‌بینند. اگر بناست قواعد جهانی در این ماجراجویی به نفع رژیم صهیونیستی توسط غرب و برخی از کشورهای منطقه نادیده گرفته شود، چه دلیلی دارد سوریه احترامی برای آنان قائل باشد.

لاریجانی تصریح کرد: نتیجه چنین کار نابخردانه نابسامانی منطقه‌ای است که آتش آن گریبان کشورهای ساده‌اندیش منطقه را خواهد گرفت. البته با توجه به شرایط و منافع کشورهای ماجراجو بعید است با تصور خام حرکت بزن در رو و بعد هم تغییرات گسترده را هوس کرده باشند، که اگر چنین باشد، خود را در معرکه نامعلومی گرفتار کرده‌اند، به ویژه اگر رژیم مفلوک صهیونیستی دچار هوس فتنه‌آمیزی شود، سرنوشت عذاب‌آور بیشتری نسبت به جنگ ۳۳ روزه را برای خود به ارمغان خواهد آورد؛ بنابراین، گویا با یک استراتژی ضعیف و خام حرکتی را طراحی کردند.

وی افزود:‌ مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن چنین طراحی عجولانه و غیر مشروع، آمریکا و غرب هشدار می‌دهد که شاید با کمک برخی کشورهای منطقه که هر یک هدف خاص قدرت‌طلبی را دنبال می‌کند، عملیاتی را علیه سوریه آغاز کنید، ولی این شما نیستید که آن را پایان می‌دهید. افزون بر این، باید نگران فرزند نامشروع صهیونیستی خود در منطقه باشید و هزار البته که در آینده نتایج برخورد تاکتیکی با تروریست‌ها را در مقابله با خود شاهد خواهید بود.

دود آتش افروزی در منطقه به چشم خود غربی‌ها و مرتجعان منطقه خواهد رفت

رئیس قوه قضاییه به مسئله سوریه اشاره کرد و گفت: با مقاومت دولت، ملت و ارتش سوریه در برابر تروریست‌ها ، هجمه های آمریکا و غرب و کشورهای حامی تروریست‌ها در منطقه ناکام ماند و اکنون خود آمریکا مستقیم وارد عمل شده است، چرا که فهمیده از طریق تروریست ها و مزدوران داخلی‌ اش نمی‌تواند به اهدافش برسد.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: آمریکا با یک سناریوی از قبل طراحی شده و به بهانه بکارگیری سلاح‌ های شیمیایی که البته هنوز نحوه و منبع بکارگیری آن از سوی بازرسان سازمان ملل مشخص نشده، می‌خواهد به سوریه حمله کند.

وی با تاکید بر اینکه آتش افروزی در منطقه به نفع هیچ کس نیست، گفت: دود آتش افروزی در منطقه به چشم خود غربی‌ها و مرتجعان منطقه خواهد رفت و چنین شیوه‌هایی که برخی کشورهای زورگو خودشان طرف دعوا و در عین حال قاضی و اجرا کننده حکم باشند راه به جایی نمی‌برد و در عقلانیت امروز جهان خریدار ندارد و قطعاً دولت و ملت سوریه همچنان در مقابل زورگویی‌های غربی مقابله خواهد کرد.

عواقب چنین اقدام خطرناکی بسیار گسترده خواهد بود

وزیر امور خارجه درباره عواقب حمله احتمالی امریکا به سوریه گفت: به نظر من این یک دام است که گروه های افراطی و برخی صاحبان منافع برای آقای اوباما و دولت امریکا پهن کرده اند و عواقب چنین اقدام خطرناکی بسیار گسترده خواهد بود.

دکتر ظریف افزود: بیش از هر چیز به گسترش افراط در این منطقه خواهد انجامید و در واقع این آتش که دو سال است متاسفانه با دخالت خارجی برافروخته شده و فقط نتیجه آن کشتار مردم است، متاسفانه ما داریم مشاهده می کنیم از وحشیانه ترین سلاح ها، سلاح های شیمیایی در سوریه استفاده می شود که صرف نظر از این که چه کسی از آن استفاده کرده، باید حتما محکوم شود.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: اما این که این جنایت بهانه ای شود برای یک جنایت دیگر و یک نقض دیگر حقوق بین الملل،‌به نظر من این یک دام است و اگر دولت امریکا بدون درایت و آینده نگری در این دام گرفتار شود، منطقه را وارد یک وضعیت بسیار خطرناکی می کند که امیدوارم شاهد آن نباشیم.

 

/ 0 نظر / 25 بازدید