ادامه رفتار کنونی آمریکا، به وقوع جنگ منجر خواهد شد

ژنرال آمریکایی:
ادامه رفتار کنونی آمریکا، به وقوع جنگ منجر خواهد شد
ژنرال بازنشسته آمریکا و از مقامات ارشد سابق وزارت خارجه آمریکا در سخنانی که در دانشگاه مرکزی اوکلاهاما بیان داشته، ادامه فشارهای اقتصادی و سیاسی بر ایران را رهیافتی اشتباه از سوی دولت اوباما خوانده که به احتمال بروز جنگ میان ایران و آمریکا منجر شود. وی اذعان کرده است، زمان آن رسیده که آمریکا رهیافت خود را در قبال ایران تغییر دهد.

یکی از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا گفته است، اگر آمریکا همچنان به فشارهای سیاسی و اقتصادی خود در قبال ایران ادامه دهد، این مسیر به احتمال زیاد، منجر به وقوع یک جنگ خواهد شد.

بنا بر این گزارش، «لاورنس ویلکرسون»، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا ـ که در دوران کالین پاول، رئیس ستاد وزارت خارجه آمریکا بوده ـ هفته گذشته، این سخنان را در دانشگاه مرکزی اوکلاهاما گفته است.

وی با ابراز نگرانی درباره سیاست‌های تحریمی آمریکا در برابر ایران، گفته است: به ویژه در این باره که دولت اوباما بر این باور است که ایران به هیچ سطحی از تکنولوژی هسته‌ای نباید دسترسی داشته باشد، نگرانم، چرا که این امر می‌تواند منجر به آن شود که ما دوباره با جنگی احتمالی در خاورمیانه روبه‌رو شویم.

این سخنان از زبان ویلکرسون در حالی بیان شده که در هفته گذشته، ایالات متحده آمریکا اقدام به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران کرده و در تحریم‌های جدید، همه تلاش آمریکا برای قطع دسترسی ایران به درآمدهای نفتی بنا شده است. در تحریم‌های جدید، از کشورهای خریدار نفت ایران خواسته شده که پول نفت خریداری شده را در هیچ شرایطی به ایران منتقل نکنند.

در پی فشارهای اقتصادی و سیاسی آمریکا، روز پنجشنبه رهبر معظم انقلاب عنوان کردند که آمریکا اسلحه‌ای روی پیشانی ملت ایران گرفته و در عین حال می‌خواهد مذاکره کند. ایشان قاطعانه اعلام کردند که ملت ایران به هیچ وجه در برابر این تهدیدات تسلیم نمی‌شوند.

اکنون گویا بسیاری از تحلیلگران و مقامات ارشد آمریکایی نیز پی به این رفتار متناقض دولت اوباما برده‌اند. ویلکرسون اشاره کرده، نگران لحنی است که دولت اوباما و مقامات آمریکایی در مقابل ایران برای خود برگزیده‌اند.

وی گفته: مقامات آمریکایی بار‌ها اشاره کرده‌اند که همه گزینه‌ها روی میز است؛ اما اکنون گزینه دیپلماسی مورد رجوع است. در حالی که گزینه دیپلماسی، اکنون محدود به اعمال تحریم شده است و این امر منجر به پیامدهای ناروا و نا‌حقی در خصوص کودکان و بیماران ایرانی شده است.

ویلکرسون همچنین به روابط خارج از منطق واقع‌گرایانه آمریکا با اسرائیل اشاره کرده و گفته است: یکی از عواملی که احتمالاً منجر به آن خواهد شد که آمریکا خاک ایران را اشغال کنند، روابط بسیار نزدیکی است که با اسرائیل دارد. به باور وی، این یک موقعیت بسیار خطرناک برای آمریکاست، زیرا صرف نظر از آن که این دو کشور تا چه میزان به یکدیگر نزدیک و متحد هستند، اما هیچ‌ گاه از رویکردی واقع‌گرایانه، منافع ملی آن‌ها به شکل کامل در یک راستا نیست.

وی گفته است: هنگامی که هرگونه بحث در قبال وضعیت خاورمیانه با محوریت اسرائیل مطرح می‌شود، در پیش گرفتن یک رویکرد واقع‌گرا در قبال مسأله ایران به شدت مشکل می‌شود، زیرا اسرائیل ایران را یک تهدید وجودی می‌داند. این وضعیت آمریکا به هیچ وجه دفاع کردنی نیست.

این ژنرال بازنشسته، اذعان کرده است که اگر یک برخورد هم‌جانبه بین ایران و اسرائیل درگیرد، با توجه به موضعی که هم‌اکنون آمریکا در پیش گرفته است، ناچار خواهد بود به کمک اسرائیل شتافته و درگیر یک جنگ تمام عیار با ایران شود. در این صورت، شاید مقامات ایرانی بازرسان آژانس را اخراج کرده و از ان پی تی بیرون روند؛ چیزی که جامعه جهانی هرگز خواهان آن نیست.

وی راهکار خروج از وضعیت کنونی را برای آمریکا آن می‌داند که نه تنها اسرائیل بلکه کشورهای کل منطقه را مورد توجه قرار داده و بازسازی اعتماد ایران را ضروری می‌داند. وی گفته: وقت آن رسیده است که کل رهیافت خود را تغییر دهیم.
/ 0 نظر / 14 بازدید